Jana Andert

HOST VEČERA - válečná dokumentaristka

O Janě

Jana Andert se narodila v Česku, v Třebíči. Po studiu pedagogické školy v Boskovicích se rozhodla studovat fotografii v holandském městě Breda a následně se orientovala na módní fotografii. Její snímky byly zveřejňovány médii všude po světě. Mezitím vystudovala psychologii a dělala dobrovolného sociáního pracovníka pro uprchlíky. Pomáhala jim vyřizovat potřebné dokumenty a začleňovat se do společnosti. V Holandsku pracovala také jako vychovatelka v mateřské škole.

V roce 2015 se na vlastní pěst vydala do Sýrie, kterou navštívila již před válkou, a to s vlastním projektem. Na dva týdny odjela dokumentovat uprchlíky přímo v táborech Domiz, Kawergosk, Darashakran. V červnu 2016 následovala další cesta, tentokrát mnohem delší a nebezpečnější. Přidala se, bez velkých médií v zádech, k elitní jednotce irácké armády, tzv. Golden Divisions, v bitvě o Mosul a Tal-Afar. Tito muži byli vycvičeni, aby bojovali v Baghdádu a hledali teroristy. Doprovázela je a účastnila se bojů v přední linii. Kromě fotografií zachycujících válku a speciálně osobní příběhy lidí, na něž se Jana zaměřuje, natočila během osmi měsíců v bojích v Iráku i dokumentární film V Mosulu (2018).  Podobně dokumentovala i situaci v Sýrii (s YPJ – Ženskými kurdskými obrannými jednotkami), Somálsku a Libyi.

Reportáže točí pro světová média CNN, Der Spiegel, C4, SRF TV, ITV ad. Nyní bude hlavním hostem zahajujícího večera cyklu WORLDS BEYOND BORDER, kterým divadlo poq začne společně s vámi překračovat hranice specifickými inscenacemi inspirovanými vždy výjimečným hostem. Zprávu z první linie diváci uslyší přímo z úst Jany Andert a během večera bude též poprvé uvedena divadelní adaptace knihy Poslední dívka autorky Nádiji Murád, nositelky Nobelovy ceny míru a dalších, jezídské ženy, jíž se podařilo uprchnout ze spárů Islámského státu.

Projekty divadla poq

  • WORLDS BEYOND BORDER | zpráva z první linie

Contact: